ZMYSŁY

Zapach pożądania

Dzięki zmysłowi powonienia jesteśmy w stanie przypomnieć sobie niektóre wydarzenia. Niezwykłym zjawiskiem jest także ogromna trwałość pamięciowa aromatów. Podczas gdy większość zapamiętanych przez nas obrazów ulatnia się po kilku godzinach lub dniach, zapachy potrafią przetrwać w naszej pamięci ponad rok!

Od powonienia zależy wiele czynności naszego mózgu. To ono odpowiada za nasze postrzeganie płci przeciwnej, pamięć, a także gust kulinarny. Zmysł węchu jest lepiej rozwinięty u pań. Ilość komórek węchowych w ich mózgu jest nawet o 40 procent większa niż u mężczyzn. To tłumaczy, czemu kobiety kochają wąchać perfumy i dostawać kwiaty.


Z

mysł powonienia miewa bardzo różną wrażliwość. U niektórych jest prawie w zaniku, u niektórych dominuje nad pozostałymi zmysłami. Wrażenia węchowe stanowią podnietę seksualną niestety często niedocenianą. Wart zająć się rozwinięciem i wykształceniem tych zdolności. Zwłaszcza u ludzi, którzy są zupełnie ślepi na zapachy. Bywa, że zapach specyficzny dla danej osoby utrwala się w pamięci i niejednokrotnie wystarczy woń tych samych perfum, aby jak żywe stanęły przed oczyma wyobraźni wspomnienia chwil spędzonych z kobietą, która ich używała.

Podczas pocałunku, wędrując po całym ciele spotylkamy się z różnymi zapachami. Rzadko któraś z kobiet zwraca uwagę na wyraz swojego głosu czy sposób mówienie, każda natomiast pragnie mieć strój inny niż każda i pachnieć oszałamiająco. Stosowanie pachnideł jest prawie tak stare, jak nasza kultura. Na Wschodzie, Indiach, Azji czy Afryce stosowane od zarania. W wykopaliskach znajdowano opisy ich przyrządzania oraz naczynia do ich przyrządzania. O historii zapachu przeczytasz tutaj. Wszystkie pachnidła można podzielić zasadniczo na dwie grupy. Zapachy kobiece i męskie. Kobiece to wszelkiego rodzaju zapachy kwiatowe, zapachy leśne czy ziołowe. Do grupy zapachów męskich można zaliczyć lawendę, ambrę, piżmo, zioła o zapachach ostrych. Niektóre z nich jak piżmo są stosowane do podniesienia walorów seksualnych.

Własny zapach jak własny strój podkreśla oryginalność i niepowtarzalny czar każdej kobiety. Zapach nie tylko we wspomnieniach przywodzi na myśl przeżyte wzruszenia miłosne, ale też we współżyciu dwojga ludzi zaczyna odgrywać rolę bodźca warunkującego odpowiedni nastrój. W kolejności: zapach – seks – podniecenie seksualne.

zapach jak deklaracja miłości pożądanie, namiętność

Pozwól się porywać zapachom, bo one pobudzają to, co niewidoczne, niesłyszalne, niedotykalne


M

ieszanie zapachów jest złożoną i rozległą formą sztuk. Sztuki, która nie jest do opanowania z dnia na dzień. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w tworzeniu, mieszaniu własnych zapachów, to poniżej znajdziesz terminy i definicje, które powinieneś znać podczas nauki o mieszaniu zapachów. Poszczególne elementy zwane nutami odzwierciedlają poziom, intensywność i żywiołowość zapachu w każdej mieszance. Każdy element będzie miał wpływ na końcowy efekt. Efekt będący odzwierciedleniem ciebie. Twojego nastroju, twoich uczuć i marzeń. Będzie jak deklaracja. Deklaracja miłości.

Próba łączenia zapachów

Teraz przyjrzyjmy się, jakie zapachy łączą się ze sobą, tworząc harmonijny, przyjemny zapach! Ogólnie rzecz biorąc, zapachy, które mają wspólną kategorię, będą się dobrze ze sobą mieszać. Oto kilka przykładów, od których warto zacząć:

Zapachy kwiatowe:

Dobrze mieszają się z zapachami drzewnymi, cytrusowymi lub pikantnymi (na przykład z cedrem, cynamonem, pomarańczą).

Zapachy drzewne:

To zapachy uniwersalne. Można je łączyć z każdą z kategorii (kwiatową, ziemistą, zielny, miętową, leczniczy, korzenny, orientalny lub cytrusowy).

Zapachy ostre, pikantne:

Ostre zapachy dobrze komponują się z olejkami roślinnymi, cytrusowymi i orientalnymi. Pamiętajmy, aby nie przytłaczać mieszanką z pikantnymi olejkami. Powinniśmy ich używać naprawdę oszczędnie, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Zapachy miętowe:

dobrze komponują się z cytrusami, zapachami leśnymi, zapachami świeżymi i ziemi.

J

eśli już wiesz jakie olejki łączą się ze sobą, pomyśl, jak je zmieszać. Ja, gdy rozpoczynam prace z nową mieszanką, testują niewielkie ilości składników. Początkowo nakładam je na szklane płytki za pomocą patyczków z wacikiem. To mój pierwszy kontakt z zapachem. Następnie, kroplomierzem dozuje kilka kropli każdego wybraTo jest klucz do późniejszego ciągłego udoskonalenia mieszanki. Stosuję regułę dozowania w przyrostach 5 kropli (5, 10, 15, 20 itd.). Staram się nie przekraczać 20 kropli łącznie. To eliminuję ewentualne straty olejków w przypadku, gdy wynik mieszanki nie jest zadowalający. Istotne jest również ustalenie proporcji dla mieszanek. Na początek proponuję przyjąć podział: 30% dla górnej nuty, 50% dla nuty środkowej i 20% dla nuty górnej, podstawowej.

Piękno mieszania zapachów, jak każda inna twórcza forma sztuki, polega na tym, że nie ma ścisłych reguł. Kieruje się subiektywnym odczuciem. Po zmieszaniu próbek zapachów zostawiam je na chwilę. Wracam sprawdzam, ponownie dozuję zapachy. I tak do czasu, kiedy zapach końcowy mnie zadowala. Kiedy osiągnę najlepszy efekt, zamykam pojemnik i odstawiam na dwa trzy dni. Kiedy zapachy się zmieszają, otwieram pojemnik. Ważne jest pierwsze wrażenie. Prowadzę zapiski. Notuję. Dodaje, ujmuje. Dobieram kolejne, bardziej odpowiednie proporcje. Czasem zaczynam od nowa a próbki lądują w koszu.

Najważniejsze (z czym mam osobiście problem) to utrzymywanie idealnego porządku. Organizacja pracy jest kluczowa w procesie twórczym. Nauczyłem się opisywać każdy ruch, każdą użytą substancję. Zapisuję nazwę dostawcy olejku, daty, kolor mieszanki. Jej zalety i wady. Opisuję co mi przypomina, z czym mi się kojarzy, do czego mnie prowokuje. Czasem ujawnia się moja niecierpliwość. Wiem jednak, że nie jest to bieg na 1000 metrów.

Zapach musi odpocząć. Dokładne zapisywanie proporcji pozwala mi powrócić do najlepszych lub najgorszych mieszanek. Oprócz prowadzenia notatek oznaczam fiolki. I jeszcze jedna bardzo ważna uwaga. Nośniki, czyli patyczki, słoiczki, kroplomierze muszą być bezwzględnie czyste.

Mieszanie zapachów

M

ieszanie zapachów uczy mnie kreatywności i cierpliwości. Opanowanie procesu mieszania zapachów nie jest łatwym zadaniem i może zająć lata. Najistotniejsze dla mnie to świadomość, że chociaż istnieją wytyczne dotyczące mieszania zapachów, które pomagają usprawnić proces twórczy, nikt nie stosuje dokładnie tych samych technik. Każdy z nas znajdzie własną drogę. Własną metodę pracy i wizji produktu finalnego. Na szczęście każdy zmysł węchu jest inny. Nawet jeśli dla ciebie dany zapach nie jest faworytem, może być ulubionym zapachem kogoś innego! Zapach jest jak subtelne, skryte pożądanie. Jak deklaracja miłości.Zapach jak deklaracja miłości pożądania i namiętności

„W życiu jest czas na dwie rzeczy – miłość i pracę. Nie ma sensu marnować go na coś, o czym z góry wiadomo, że jest łatwą do przewidzenia rutyną”. —  Coco Chanel.

post photo by Konstantin Dyadyun