test nuty

Dlaczego częściej eksperymentuje z olejkami zapachowymi?


OLEJKI ZAPACHOWE

Olejki zapachowe są tworzone z wielu naturalnych składników niemniej jednak są efektem pracy doboru zapachu metodami labolatoryjnymi. Są zapachami syntetycznymi stworzonymi przez człowieka, aczkolwiek występującymi również w naturze. Naturalne składniki obejmują olejki eteryczne, żywice i absoluty. Używane przez mnie zapachy, są reprodukcją tych występujących w środowisku naturalnym. Niebagatelne znaczenie ma wosk sojowy i jego zdolność absorpcji olejku zapachowego. Udział procentowy stanowi 8% – 12% moich świec, co w połączeniu z moimi kompozycjami zapachowymi czyni je absolutnie najlepszymi.

OLEJKI ETERYCZNE

Alternatywą dla olejku zapachowego są olejki eteryczne. Olejki eteryczne oddestylowuje się z oleju rośliny, z której je ekstrahowano. Olejki eteryczne są naturalne i mogą zapewniać korzyści terapeutyczne. Są jednak problematyczne w przypadku tworzenia świec. Ich zapach i intensywność jest zmienna w zależności od pogody czy sposobu uprawy. Finalnie zapewniają bardzo słaby zapach, podczas palenia się świecy. Potrzeba dużo więcej olejku, aby osiągnąć siłę zapachu z olejku zapachowego. A to jest kosztowne. Trudnością w przypadku uzyskania intensywnego zapach, jest temperatura zapłonu olejków eterycznych. Są jednak niezaprzeczalnie naturalne.

Podsumowując, istnieje wiele mitów na temat olejków zapachowych i olejków eterycznych. Olejki eteryczne są w 100% naturalne, ale nie są trwałymi lub skutecznymi zapachami do świec. Oleje zapachowe są bezpieczne, zapewniają znacznie szerszą gamę aromatów, są znacznie bardziej ekonomiczne niż olejki eteryczne i tworzą najlepsze świece zapachowe. Oczywiście piszę wyłącznie z doświadczenia w pracy z woskiem sojowym. Do pozostałych się nie wypowiadam nie znając specyfiki, właściwości czy możliwości “nośnych”. O tych zależnościach piszę poniżej. Perfumy z olejków eterycznych

Zapachy. Czy jest możliwość, aby choć na krótką chwilę mieć je na własność?

Otaczają nas wszędzie. Nawet jeśli nie zwracamy na nie uwagi, towarzyszą nam wszędzie wywołując czasem skrajne doświadczenia. Świeżo ścięta trawa. Ulice po deszczu. Naturalny zapach twojego partnera. Zapachy potrafią przywoływać wspomnienia, pobudzać seksualnie, a nawet doprowadzać do szaleństwa. Zapachy naprawdę mogą zmieniać i wpływać na nasze nastroje i zachowania. Nie ma wątpliwości, że czujemy smak. Gorzki, słony, kwaśny, słodki. Pomarańcz lub cząber. Wszystkie smaki pochodzą z zapachu, więc bez zapachu nie można poczuć różnicy między jabłkiem a ziemniakiem. Między kieliszkiem czerwonego wina a kubkiem zimnej kawy. Zapachy budzą uczucia, pożądanie. Coś, czego nie da się zamknąć we flakonie z perfumami. Jednak czy odpowiednia kompozycja nut zapachowych może pobudzić nasze zmysły na tyle, aby to pożądanie wzbudzić?

W

łaśnie kończę pracę nad kolejną kompozycją. Czuję napięcie. Czy poświęcony czas i masa notatek znów pozostaną wyłącznie w zeszycie? Jeszcze czekam. Mam ustalony czas weryfikacji powstającego zapachu. To chwila dość intrygująca. Otwieram próbki. Jedna, druga. Efekt? Nie jestem do końca przekonany. Robię notatki. Zapachy szałwii i kolendry dominujące, mocne, zbyt wyraźne. Nie przypominam sobie, aby poprzednio tak było. Sprawdzam recepturę, dozowanie, datę wykonania. Wszystko się zgadza. Nie rozumiem. Skąd zatem może wynikać różnica w stosunku do poprzednich mieszanek? Przypominam sobie historię o uprawie winorośli i poszczególnych elementach wpływających na produkt finalny. Głównie klimat. Czynniki klimatyczne mają szczególny wpływ na uprawę winorośli. Jest czymś naturalnym, że jeden rok nie jest równy drugiemu. Uprawa winorośli w dużym stopniu zależy od pogody podczas całego roku. Dlatego też można łatwo zrozumieć, że wina, w zależności od rocznika, mogą bardzo się różnić co do ilości i jakości.

Podobnie uprawa roślin. Jakość olejków eterycznych zależy od pogody w czasie uprawy, pory zbioru, sposobu przygotowania do destylacji. Cóż, skoro sam dostawca zapewniający o 100 procentowości “naturalnych” olejków eterycznych, nie jest w stanie tego podać. Większość z nich nie posiada nawet numeru partii swojego asortymentu. Jak teraz, w przypadku gdy dany olejek spełnia moje wymagania rozmawiać z dostawcą o danym olejku? Za każdym razem mówić, że to ta partia, którą kupiłem w grudniu z zamówienia numer x? To jeden z najsłabszych elementów w powtarzalności przygotowywanych zapachów.

Zawsze rób notatki

Co zatem? Konieczność robienia zapisków odnośnie dostawców, daty zakupu oraz opisu zapachu, koloru, konsystencji jest niezbędna. Dobrze sprawdza się tutaj prosta metoda punktowa. Osobiście stosuję skalę od 1 do 5 punktów i według tego schematu oceniam poszczególne elementy. Zapisuję nazwę firmy od której kupiłem olejki. Czemu? Dlatego, że olejki eteryczne będą różnie pachnieć od różnych firm, a jak pisałem wcześniej, zależy to od wielu czynników. Nie pozostaje nic innego jak numerowanie butelek i receptur testowych, aby odpowiadały sobie nawzajem w celu późniejszego wykorzystania. Jeśli do nich wracam muszę wiedzieć, co jest czym, od kogo i kiedy.

Łatwiej jest mieszać zapachy przygotowane przez producentów specjalizujących się w przygotowaniu zapachów dedykowanych dla świec sojowych. Tutaj korzystam z dostaw zaufanego dostawcy więc brak zaskoczenia. Kompozycja trawy cytrynowej, róży, frezji i jaśminu bez zaskoczenia przynosi pożądany efekt. Jeśli dodatkowo receptura jest wspierana mocną podstawą w postaci paczuli, efekt jest bardzo zadowalający. Dodatkowo wiem, że nie zaskoczy mnie kwestia ewentualnego przekroczenia temperatury zapłonu przygotowanej kompozycji zapachowej. Świece spalają się czysto, jasno i równo.

Zasadniczo mogę już przedstawić produkt końcowy

Olejki eteryczne i świece sojowe

Wróćmy jednak do przygotowania świec testów i trudności związanymi z kompozycjami z olejków eterycznych.O

lejki eteryczne będąc substancjami lotnymi, są wysoce łatwopalne. Jak więc stworzyć z perfumy z olejków eterycznych? Perfumy z olejków eterycznych do świec, które będą palić się otwartym ogniem. Dla przypomnienia każda substancja jest łatwopalna, jeśli jej temperatura zapłonu nie przekracza 60,5 stopni Celsjusza. Temperatura zapłonu odnosi się do najniższej temperatury, w której opary lotnego materiału ulegną zapaleniu. Czynnikiem zapalającym jest wysoka temperatura. W przypadku świec sojowych otwarty ogień.

Aby bezpiecznie tworzyć świece, muszę znać punkt zapłonu każdego z olejków eterycznych. W moim przypadku jest to dość oczywiste. Wyznacznikiem jest charakterystyka wosku sojowego. Temperatura zapłonu olejku eterycznego musi być wyższa niż temperatura topnienia wosku sojowego, który wynosi 50-80 stopni Celsjusza. Wybieram zatem olejki eteryczne o wysokiej temperaturze zapłonu. Ma to dla mnie dodatkowe znaczenie. Chcę uzyskać mocny i długotrwały zapach. Jak ważny jest to element, wyobraź sobie, że roztopiony wosk sojowy osiągnął temperaturę 77 stopni C, a olejek, który chcę dodać, ma temperaturę zapłonu poniżej 77 stopni C. Co robię? Muszą poczekać, aż wosk ostygnie, aż osiągnie punkt zapłonu. Wydaje się banalnie proste. W teorii jest.

Możemy sprawdzić najlepsze olejki eteryczne do świec sojowych, w tym ich punkty zapłonu! Pamiętaj, że będziemy używać olejków eterycznych o temperaturze zapłonu powyżej 50C. Tabelę dla wybranych olejków zamieszczam poniżej. Stąd już niedaleko na przepisy na perfumy z olejków eterycznych.

Olejek nazwa
Nazwa INCI
Kraj pochodzenia
Proces ekstrakcji
Punkt zapłonu
Bergamotka
Citrus Aurantium Bergamia (Bergamot) Italy Tłoczenie na zimno 43ºC
Drzewo cedrowe
Juniperus Virginiana Oil USA Destylacja parą wodną 93ºC
Eukaliptus
Eucalyptus Globulus Leaf Oil Australia Destylacja parą wodną 49ºC
Geranium
Geranium Maculatum Oil Bułgaria Destylacja parą wodną 74ºC
Lawenda
Lavandula Angustifolia (Lavender) Oil Francja Destylacja parą wodną 74ºC
Cytryna
Citrus Medica limonum (Lemon) Peel Oil USA Tłoczenie na zimno 48ºC
Trawa cytrynowa
Cymbopogon Schoenanthus Oil Gwatemala Destylacja parą wodną 71ºC
Limonka
Citrus Aurantifolia (Lime) Oil Meksyk Tłoczenie na zimno 71ºC
Palmeroza
Cymbopogon martinii motia Indie Destylacja parą wodną 93ºC
Paczuli
Pogostemon cablin Indonezja Destylacja parą wodną 93ºC
Pomarańcz słodka
Citrus aurantium Brazylia Tłoczenie na zimno 46ºC
Wetiwer
Vetiveria zizanoides Haiti Destylacja parą wodną 93ºC
Ylang Ylang
Cananga odorata genuina Indonezja Destylacja parą wodną 93ºC

* dane na podstawie właściwości chemicznych substancji za Chemical Book

Jak daleko jest horyzont?

J

eśli wiemy, jaka jest temperatura zapłonu substancji zapachowych — naturalnych olejków eterycznych, powstaje kolejne pytanie. Co stanie się w przypadku mieszania olejków o różnych temperaturach? Czy należy przyjąć temperaturę niższą. Bywam w różnych sytuacjach myśląc o zapachach. Wspomnienia, wtedy próbuje odtworzyć ich materialną, namacalną formę lub chęć poczucia czegoś, z czym czułbym się dobrze. Ciężko mi to określić i opisać, bo w życiu codziennym zajmuję się raczej twardymi cyframi i jak to bywa zazwyczaj, nawet najgłupszą koncepcję muszę przedstawić w sposób policzalny. To taka przypadłość. Przypomniała mi się scena z filmu “Noc na Ziemii” J.Jarmusch’a, kiedy taksówkarz wiezie niewidomą kobietę. Gdy pyta ją skąd wie, że kocha się ze “swoim” facetem? ta odpowiada z zażenowaniem wręcz z politowaniem: “gdy wchodzi po schodach czuje jego zapach każdym porem swojego ciała”.

Co więc gdy zapach ma być w tle stymulujący, ciepły, powiedzmy afrodyzjak? Jeśli wezmę drzewo sandałowe o temperaturze zapłonu 110ºC nie będę miał z tym żadnego dylematu. Jeśli dodam do niego trawę cytrynową, aby spróbować otrzymać zapach trochę lżejszy, weselszy nadal , z punktu widzenia kompozycji zapachowej do świec sojowych nie mam żadnego problemu. Temperatura zapłonu trawy cytrynowej wynosi ok 71ºC. A jeśli drzewo sandałowe powiąże z eukaliptusem lub cytryną, których temperatura zapłonu wynosi ok 48ºC? Jak nisko muszę schłodzić wosk, aby zapach po prostu nie wyparował. Woski, których używam mają temperaturę topnienia ok 47ºC. Schładzając wosk poniżej tej temperatury ciężko go rozlać. A przecież proces przygotowania partii towaru nie jest liczony w sekundach. Raczej w długich minutach.

Celowo pomijam gęstość względną olejów i pozostałe cechy fizykochemiczne. Nie chcę komplikować tematu. Stąd czasem głosy, ta świeca nie pachnie. Czy zatem stosować olejki eteryczne wyłącznie w świecach do masażu? Dziś stosowanie przynajmniej niektórych olejków w świecach sojowych, aby uzyskać świecę zapachową, jest zadaniem trudnym. Bardzo trudnym.

Jeśli widzisz w necie poradniki DIY — rozpuść wosk, dodaj olejek, włóż knot, zalej pojemnik woskiem i voila! Ciesz się własną ekologiczną świecą sojową warto znaleźć 30 sekund na refleksję. Nie dziwię się więc cenom tych świec. Olejki eteryczne potrafią kosztować fortunę. Wykonanie dobrej świecy zapachowej, dobranie i zbalansowanie zapachu, ilość wykonanych testów. To naprawdę kosztuje. Pozostawiam pytanie otwarte. Jak otrzymać perfumy z olejków eterycznych bez tego całego ogromu pracy ?

 

post photo by Bruna Branco

perfumy z olejków eterycznych