W przeciwieństwie do wosku parafinowego (z którego powstaje większość świec) wosk sojowy jest odnawialny, biodegradowalny, czysty, bez toksyn. Ma atrakcyjny kremowo-biały wygląd, a wszelkie zabrudzenia powstałe w wyniku rozlania się wosku sojowego są łatwe do oczyszczenia.

W ciągu ostatniej dekady świece sojowe stały się popularną alternatywą dla ich parafinowych lub (o zgrozo!) olejowych odpowiedników. Doświadczeni konsumenci wybierają woski ekologiczne, roślinne bez względu na to, czy będą na imprezę, relaksujący wieczór, czy po prostu chcą urządzić swój dom. Ale ile naprawdę wiemy o świecach sojowych? Skąd pochodzi wosk sojowy? Czy świece sojowe są przyjazne dla środowiska? Czy soja jest lepszą alternatywą dla wosku parafinowego? A może wosk palmowy? Ale o wosku palmowym napiszę w innej notce.

Spróbujmy podać kilka najważniejszych cech na temat świec z wosku sojowego …
1. Wykonane z nasion rośliny sojowej

Wosk sojowy wytwarzany jest z nasion soi. Oznacza to, że wosk sojowy jest woskiem roślinnym, a zatem jest przyjazny dla środowiska, wegetarian i wegan. Podczas procesu produkcji ziarna soi są oczyszczane, pozbawione łupin i następnie “cięte” w płatki. Z płatków uzyskuje się olej w procesie ekstrakcji, który przekształcany jest w znany stały wosk sojowy. Następnie poddawany jest procesowi uwodorowienia. Co ciekawe, uwodornienie jest również procesem, który zamienia olej w margarynę!

2. Odnawialny

Wosk sojowy w przeciwieństwie do wosku parafinowego, który pochodzi z kopalin mających swoje ograniczenia co do wielkości złoża (ropa naftowa), pochodzi z odnawialnego surowca – soi.  Soja może być uprawiana bez ograniczeń. Oznacza to, że wosk sojowy jest odnawialny.

3. Biodegradowalny

Świece sojowe jako produkt uzyskany z roślin ulegają biodegradacji. To znaczy, że wosk może być rozkładany przez mikroorganizmy i skutecznie staje się częścią ziemi. Wykorzystamy go ponownie.

4. Brak szkodliwych oparów

Nie musisz martwić się o żadne negatywne efekty uboczne palenia świec sojowych. Nie powodują one żadnych szkodliwych oparów. Ty, twoja rodzina jesteście bezpieczni i możecie swobodnie oddychać. Uważa się, że ​​palenie soi jest zdrowsze niż parafina. Jak wykazały badania, emituje toksyny podczas palenia. Te zaś są szkodliwe, szczególnie gdy palą się często w zamkniętych przestrzeniach. Należy jednak pamiętać, że niektóre firmy opisują swoją świecę jako wyprodukowaną z wosku sojowego, nawet jeśli tylko niewielka jej część to wosk sojowy.  Upewnij się, że kupujesz w 100% naturalny wosk.

5. Idealny do aromaterapii

Olejki eteryczne są zwykle destylowane z części rośliny, takich jak liście, kora, korzenie lub kwiaty. Są skoncentrowaną esencją roślin i dlatego tak ładnie pachną. Aromaterapia wykorzystuje olejki eteryczne, takie jak lawenda, ylang-ylang, szałwia, trawa cytrynowa, pomarańcza, geranium i bergamotka. Wszystko, aby poprawić nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Głównie lawenda może naprawdę pomóc w zasypianiu i relaksie. Ponieważ wosk sojowy jest naturalny i ma niską temperaturę topnienia, doskonale się łączy z olejkami eterycznymi. Dodatek olejków eterycznych tworzy z naszego wyrobu nie tylko świecę zapachową, ale także świecę aromaterapeutyczną. Holistyczna aromaterapia podkreśla znaczenie używania naturalnych składników w aromaterapii, takich jak soja. To z miejsca wyklucza wosk parafinowy!

Uważaj — niektórzy sprzedawcy łączą bardzo małą ilość olejków eterycznych z gorszymi sztucznymi zapachami. Upewnij się, że użyto 100% olejków eterycznych. Czasem nie da się zamieścić wszystkich informacji na etykiecie. Niemniej jednak dostawca na żądanie powinien udostępnić ci specyfikację produktu. Pamiętaj, że naturalne olejki eteryczne powinny mieć na opakowaniu ich łacińską nazwę.

6. Czysto się spala

Świece sojowe palą się czysty płomieniem. Unikasz nieprzyjemnego czarnego dymu i sadzy, który często możesz wydobywać ze świeczek parafinowych. Paląc je w zamkniętym pomieszczeniu, nie zastaniesz ciemnej obwoluty na ścianie pojemnika czy innych powierzchniach. Pamiętaj jednak o regularnym przycinaniu knota i trzymaniu świecy z dala od przeciągów. Kilka ważnych informacji znajdziesz w instrukcji – Zasady palenia świec

7. Dłuższy czas palenia

Świece sojowe palą się przez długi czas ze względu na ich niską temperaturę topnienia. Możesz je palić relaksując się podczas kąpieli w wannie. W rzeczywistości świece sojowe mogą palić się o 50% dłużej niż wosk parafinowy. To z pewnością rekompensuje ich wyższą cenę.

8. Wspaniały zapach

Świece sojowe mają doskonały zapach. Wosk sojowy sam w sobie pachnie miło i delikatnie. W połączeniu z kompozycją zapachową możesz naprawdę poczuć cudowny aromat. I nie musisz siedzieć obok niej. Zapach jest długotrwały. Świece sojowe w połączeniu z olejkami eterycznymi ma właściwości terapeutyczne.

9. Łatwo posprzątać rozlany wosk

Znasz uczucie, które nam towarzyszy w momencie rozlania wosku na dywan, sofę lub ubrania? A mina właścicieli mieszkania, którzy urządzają prywatkę, gdy rozlane świece są wszędzie? 😉 Tradycyjne woski takie jak parafina, są trudne do usunięcia. Rozlany wosk sojowy? Bez paniki. Bardzo łatwo można go wyczyścić. Niezależnie od tego, czy trafił na nasze ubrania, meble czy ulubiony dywan. Prosto wyczyścisz go szmatką nasączoną gorącą wodą z mydłem, ponieważ wosk sojowy jest rozpuszczalny w wodzie.

10. Bezpieczeństwo

Wosk sojowy jest bezpieczny. Niższa temperatura spalania powoduje mniejsze szkody. Wosk sojowy jest postrzegany jako bezpieczniejsza alternatywa dla rodzin, zwłaszcza gdy w pobliżu są dzieci lub zwierzęta domowe. Oczywiście zawsze należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas palenia każdej świecy. Nigdy nie zostawiaj świecy bez kontroli w zasięgu dzieci czy zwierząt. Więcej w opisie Wskazówki i Bezpieczeństwo

Na koniec nie zapomnij odwiedzić naszego sklepu. Nasze świece są wykonane w 100% z naturalnego wosku sojowego.