Świeżo ścięta trawa. Ulice po deszczu. Naturalny zapach twojego partnera. Zapachy potrafią przywoływać wspomnienia, pobudzać seksualnie, a nawet doprowadzać do szaleństwa. Zapachy naprawdę mogą zmieniać i wpływać na nasze nastroje i zachowania. Nie ma wątpliwości, że czujemy smak. Gorzki, słony, kwaśny, słodki. Pomarańcz lub cząber. Wszystkie smaki pochodzą z zapachu, więc bez zapachu nie można poczuć różnicy między jabłkiem a ziemniakiem. Między kieliszkiem czerwonego wina a kubkiem zimnej kawy. Zapachy budzą uczucia, pożądanie. Coś, czego nie da się zamknąć we flakonie z perfumami. Jednak czy odpowiednia kompozycja nut zapachowych może pobudzić nasze zmysły na tyle, aby to pożądanie wzbudzić?

Zapachy. Czy jest możliwość, aby choć na krótką chwilę mieć je na własność?

Właśnie kończę pracę nad kolejną kompozycją. Czuję napięcie. Czy poświęcony czas i masa notatek znów pozostaną wyłącznie w zeszycie? Jeszcze czekam. Mam ustalony czas weryfikacji powstającego zapachu.

To chwila dość intrygująca. Otwieram próbki. Jedna, druga. Efekt? Nie jestem do końca przekonany. Robię notatki. Zapachy szałwii i kolendry dominujące, mocne, zbyt wyraźne. Nie przypominam sobie aby poprzednio tak było. Sprawdzam recepturę, dozowanie, datę wykonania. Wszystko się zgadza. Nie rozumiem. Skąd zatem może wynikać różnica w stosunku do poprzednich mieszanek?

Przypominam sobie historię o uprawie winorośli i poszczególnych elementach wpływających na produkt finalny.  Głównie klimat. Czynniki klimatyczne mają szczególny wpływ na uprawę winorośli. Jest czymś naturalnym, że jeden rok nie jest równy drugiemu. Uprawa winorośli w dużym stopniu zależy od pogody podczas całego roku. Dlatego też można łatwo zrozumieć, że wina, w zależności od rocznika, mogą bardzo się różnić co do ilości i jakości. Podobnie uprawa roślin. Jakość olejków eterycznych zależy od pogody w czasie uprawy, pory zbioru, sposobu przygotowania do destylacji. Cóż, skoro sam dostawca zapewniający o 100 procentowości “naturalnych” olejków eterycznych, nie jest w stanie tego podać. Większość z nich nie posiada nawet numeru partii swojego asortymentu. Jak teraz, w przypadku gdy dany olejek spełnia moje wymagania rozmawiać z dostawcą o danym olejku? Za każdym razem mówić, że to ta partia, którą kupiłem w grudniu z zamówienia numer x? To jeden z najsłabszych elementów w powtarzalności przygotowywanych zapachów.

Zawsze rób notatki

Co zatem? Konieczność robienia zapisków odnośnie dostawców, daty zakupu oraz opisu zapachu, koloru, konsystencji jest niezbędna. Dobrze sprawdza się tutaj prosta metoda punktowa. Osobiście stosuję skalę od 1 do 5 punktów i według tego schematu oceniam poszczególne elementy.  Zapisuję nazwę firmy od której kupiłem olejki. Czemu? Dlatego, że olejki eteryczne będą różnie pachnieć od różnych firm, a jak pisałem wcześniej, zależy to od wielu czynników.

Nie pozostaje nic innego jak numerowanie butelek i receptur testowych, aby odpowiadały sobie nawzajem w celu późniejszego wykorzystania. Jeśli do nich wracam muszę wiedzieć, co jest czym, od kogo i kiedy. Łatwiej jest mieszać zapachy przygotowane przez producentów specjalizujących się w przygotowaniu zapachów dedykowanych dla świec sojowych. Tutaj korzystam z dostaw zaufanego dostawcy więc brak zaskoczenia. Kompozycja trawy cytrynowej, róży, frezji i jaśminu bez zaskoczenia przynosi pożądany efekt. Jeśli dodatkowo receptura jest wspierana mocną podstawą w postaci paczuli, efekt jest bardzo zadowalający. Dodatkowo wiem, że nie zaskoczy mnie kwestia ewentualnego przekroczenia temperatury zapłonu przygotowanej kompozycji zapachowej. Świece spalają się czysto, jasno i równo.

Zasadniczo mogę już przedstawić produkt finalny.

GRUPA KWIATOWA

Nuta górna

Trawa cytrynowa

Nuta środkowa

Jaśmin, Róża, Frezja

Nuta dolna

Wetiwer

Prefumy z olejków eterycznych. Inspiracje

Wróćmy jednak do przygotowania świec i kompozycji z olejków eterycznych:

Olejki eteryczne i świece sojowe

Olejki eteryczne będąc substancjami lotnymi, są wysoce łatwopalne. Dla przypomnienia każda substancja jest łatwopalna, jeśli jej temperatura zapłonu nie przekracza 60,5 stopni Celsjusza. Temperatura zapłonu odnosi się do najniższej temperatury, w której opary lotnego materiału ulegną zapaleniu. Czynnikiem zapalającym jest wysoka temperatura. W przypadku świec sojowych otwarty ogień.

Aby bezpiecznie tworzyć świece, muszę znać punkt zapłonu każdego z olejków eterycznych. W moim przypadku jest to dość oczywiste. Wyznacznikiem jest charakterystyka wosku sojowego. Temperatura zapłonu olejku eterycznego musi być wyższa niż temperatura topnienia wosku sojowego, który wynosi 50-80 stopni Celsjusza. Wybieram zatem olejki eteryczne o wysokiej temperaturze zapłonu. Ma to dla mnie dodatkowe znaczenie. Chcę uzyskać mocny i długotrwały zapach. Jak ważny jest to element, wyobraź sobie, że roztopiony wosk sojowy osiągnął temperaturę  77 stopni C, a olejek, który chcę dodać, ma temperaturę zapłonu poniżej 77 stopni C. Co robię? Muszą poczekać, aż wosk ostygnie, aż osiągnie punkt zapłonu. Wydaje się banalnie proste.

Teraz sprawdźmy najlepsze olejki eteryczne do świec sojowych, w tym ich punkty zapłonu! Pamiętaj, że będziemy używać olejków eterycznych o temperaturze zapłonu powyżej 50C. Tabelę dla poszczególnych, sprawdzonych olejków zamieszczę wkrótce. Stąd już niedaleko na przepisy na perfumy z olejków eterycznych.